Kultura świata

Zobacz filmy o innowatorach społecznych i zagraj w grę edukacyjną!

Udostępnij

2017-11-26

Projekt "Innowatorzy społeczni a problemy globalne" stanowi nową odsłonę ubiegłorocznego projektu prowadzonego przez Fundację Kultury Świata. Edukacyjna seria filmów przedstawia aktywistów z Polski i Ugandy, którzy zamiast narzekać biorą sprawy w swoje ręce i zmieniają rzeczywistość dookoła siebie, uczą się od siebie nawzajem, a pozytywną zmianą zarażają też innych. Seria pokazuje w jaki sposób małe przedsięwzięcia na lokalnym poziomie mogą mieć globalne oddziaływanie oraz jakie zachodzą współzależności między krajami tzw. globalnego Południa i globalnej Północy.

Każdy temat podjęty w Ugandzie ma swoje odpowiedniki w osobach lub organizacjach w Polsce, ukazując w ten sposób współzależność między tymi odległymi geograficznie i kulturowo krajami. Filmy mają za zadanie pokazać, że wszyscy mamy te same problemy, emocje, wyzwania i... rozwiązania.

W ramach projektu stworzono 3 krótkie filmy dokumentalne, z których każdy przedstawia 2 innowatorów społecznych (1 bohater z Ugandy, 1 z Polski) zajmujących się działalnością prospołeczną o zbliżonym charakterze. Tegoroczne filmy dotyczą następującej tematyki:

- młodzież ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym

- uchodźcy i próba ich reintegracji

- wytwórstwo naturalne: budowa domów z gliny i słomy lub plastikowych butelek

Filmy stanowią idealny materiał edukacyjny dla młodzieży, studentów, wolontariuszy, a także pracowników organizacji pozarządowych. W ramach projektu powstała także gra edukacyjna, poruszająca tematy zawarte w filmach, zagadnienia związane z kontekstem ugandyjskim oraz szereg tematów z zakresu edukacji globalnej oraz oddolnych inicjatyw społecznych. Serdecznie zachęcamy wszystkich nauczycieli i pedagogów do skorzystania z przygotowanych materiałów podczas pracy z młodzieżą. Poruszające filmy dokumentalne i emocjonująca gra edukacyjna to idealne narzędzia, za pomocą których uczniowie przeniosą się w świat innowatorów społecznych oraz zagadnień i problemów o tematyce globalnej.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kulisach powstawania filmów? Zapraszamy do lektury! 

--> WYWIAD Z TWÓRCAMI - Tomkiem Kozakiewiczem i Weroniką Mliczewską

--> ZAPISKI Z PROCESU FILMOWANIA oraz krótka historia jednej z bohaterek

--> ZMIENIAĆ ŚWIAT NA NIESWOJEJ ZIEMI - kilka słów o odcinku dotyczącym uchodźców

 

 

FILM 1 - ZRÓB TO, NIE DAJ SIĘ

Czy kiedyś myślałeś o tym, żeby umrzeć? Depresja i problemy psychiczne doskwierają niejednemu z nas. Choć pochodzą z różnych światów: Dawida i Monika, oboje z trudnej sytuacji życiowej zrobili swój największy atut! Zobacz jak młodzież może uczyć się od siebie nawzajem i jak za sprawą zmiany samego siebie może pomagać też innym.

https://www.youtube.com/watch?v=2j5wIH6CHXc

Dawid Labuda – w wieku 12 lat trafił do pogotowia opiekuńczego. Odnalazł w sobie pasję do gotowania, zarazem pomagając wyjść na prostą młodszym rówieśnikom, których również doświadczył los.

Monicah Kwikiriza – po utracie ojca, Monicah trafiła do programu adopcji na odległość, dzięki któremu ukończyła szkołę. Swoim uporem przekuła samobójcze myśli w projekt, który pomaga nastolatkom wyjść z depresji

 

 

FILM 2 - ZMIENIAĆ ŚWIAT NA NIE SWOJEJ ZIEMI: UCHODŹCY

Czy można zmieniać świat za sprawą pluszowych królików? Co łączy uchodźców z Czeczeni z uchodźcami w Ugandzie? Film podejmuje trudny temat uchodźców, którzy zamiast czekać na międzynarodowe programy pomocy biorą sprawy w swoje ręce za sprawą oddolnych inicjatyw, prowadzonych przez bohaterów.

https://www.youtube.com/watch?v=7AHRbyLCPY4

Marina Hulia (Dzieci z Dworca Brześć) – Rosjanka, pisarka, działaczka społeczna, nauczycielka, biegle władająca językiem czeczeńskim. Pomaga czeczeńskim rodzinom uchodźców zarówno w Polsce jak i po białoruskiej stronie granicy. Laureatka licznych nagródd.

Patrick Muvunga Trickpa (Opportunigee) – kongijski artysta, zmuszony do opuszczenia kraju przez swoje bezkompromisowe podejście do sztuki. W obozie dla uchodźców Nakivale na Płd-Zachodzie Ugandy dąży do rozwiązania problemów jego mieszkańców.

 

FILM 3 - ULEPIĆ PRZYSZŁOŚĆ Z PRASTARĄ WIEDZĄ 

Dlaczego wracać do prastarych technik budownictwa naturalnego? Czy nasze wybory na poziomie lokalnym mogą obrać globalną skalę oraz znaczenie? W filmie pokazujemy dwie organizacje, które wytyczają nowe sposoby myślenia o technikach przywództwa, organizowania społeczności oraz koegzystencji z Naturą. 

https://www.youtube.com/watch?v=LQUOVIeBneI

Paweł Sroczyński – autor pionierskich projektów budynków tworzonych z wykorzystaniem technologi naturalnych. Jest architektem w zainicjowanym przez siebie kolektywie Cohabitat specjalizującym się w popularyzacji budownictwa naturalnego w Polsce.

Etienne Salborn (Social Innovation Academy) – współprowadzi ośrodek, który poprzez inkubator przedsiębiorczości i naturalne budownictwo otwiera możliwości rozwoju dla wykluczonej młodzieży: sierot, uchodźców, nosicieli wirusa HIV. 

 

-------------------------------------------------------------------

 

GRA EDUKACYJNA

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy grę edukacyjną w wersji do druku domowego.

Wystarczy pobrać poniższy plik, a następnie wydrukować go w trybie drukowania dwustronnego. Zaproś swoich bliskich i znajomych do gry. Zgaduj hasła umieszczone na kartach i wyrusz w świat globalnych wyzwań! 

POBIERZ

Gra stanowi spójną całość z 3 filmami edukacyjnymi, stworzonymi w ramach niniejszego projektu. Filmy edukacyjne to idealny narzędzie, które można wykorzystać do pracy z dziećmi, młodzieżą, uczniami, studentami, wolontariuszami i pracownikami organizacji pozarządowych. Gra pozwala na utrwalenie zaganień poruszanych w filmach oraz porzeszenie wiedzy z zakresu tematów dotyczących edukacji globalnej dzięki krótkim ciekawostkom umieszczonym na odwrocie każdej karty. Zachęcamy wszystkich graczy by zarówno filmy jak i zagadnienia poruszane na kartach gry edukacyjnych stały się punktem wyjścia do dyskusji na tematy dotyczące wyzwań globalnych, innowatorów społecznych oraz problemów dotyczących rozwoju współczesnego świata. 

 

INSTRUKCJA DO GRY --> POBIERZ:

 

------------------------------------

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.