Kultura świata

Warsztaty kompetencji międzykulturowych

Udostępnij

2014-10-09

Fundacja „Kultury Świata” zaprasza lekarzy i lekarki, położne, a także studentów i studentki medycyny i położnictwa na warsztaty na temat pracy z pacjentkami pochodzącymi z różnych kręgów kulturowych. Zajęcia, prowadzone przez doświadczone położne i trenerki, pozwolą na zdobycie kompetencji przydatnych w pracy z migrantkami w Polsce, czy podczas pracy w krajach afrykańskich (wolontariat, misje medyczne itp.). Na cykl złożą się cztery 6-godzinne spotkania:

• 25 października – Praca położnej w Zambii
Pierwszy warsztat dotyczący pracy w Afryce Subsaharyjskiej poprowadzą Magda Krawczyk – położna, która spędziła w Zambii dwa lata, pracując w dwóch różnych szpitalach i Paulina Skiba – koordynatorka projektów w Fundacji „Usłyszeć Afrykę”, która również mieszkała w Zambii. 

• 15 listopada – Praca położnej w Tanzanii
Spotkanie na temat Tanzanii i realiów dotyczących zdrowia reprodukcyjnego w tym kraju poprowadzi Monika Nowicka – doświadczona położna, mająca wieloletnie doświadczenie pracy w Tanzanii oraz Magda Kołba – afrykanistka i współpracowniczka FKŚ, która przebywała w Tanzanii jako wolontariuszka.

• 16 listopada – Praca położnej z migrantkami – Wietnam
Na wielu oddziałach położniczych można w Polsce spotkać rodzące pochodzące z innych krajów – dużą ich grupę stanowią Wietnamki. O pracy z kobietami pochodzącymi z tego kręgu kulturowego opowiedzą Nikoleta Broda – położna związana ze Szpitalem św. Rodziny często pracująca z Wietnamkami i Marta Piegat-Karczmarczyk, trenerka i psycholożka międzykulturowa. 

• 6 grudnia – Praca położnej z migrantkami – Czeczenia
Również Czeczenki w niektórych rejonach Polski stanowią sporą grupę pacjentek. O różnicach w postrzeganiu ciała i ciąży, czeczeńskich tradycjach i pracy z kobietami pochodzącymi z kręgu islamu opowie Marta Piegat-Karczmarczyk i nieznana jeszcze ekspertka.

Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Na każde ze szkoleń prowadzona będzie oddzielna rekrutacja. Można wziąć udział w kilku spotkaniach – polecamy połączenie jednego szkolenia dotyczącego pracy w Afryce i jednego na temat pracy z migrantkami – choć oczywiście nie jest to obowiązkowe.


Zgłoszenia w postaci wypełnionych formularzy należy nadsyłać na adres e-mailowy magda.kolba@kulturyswiata.org w następujących terminach:

Zambia – 20 października; pobierz formularz rekrutacyjny_Zambia

Tanzania, Wietnam – 10 listopada; pobierz formularz rekrutacyjny_Tanzania pobierz formularz rekrutacyjny_Wietnam

Czeczenia – 1 grudnia; pobierz formularz rekrutacyjny_Czeczenia

Osoby zakwalifikowane otrzymają wszelkie informacje dotyczące miejsca i godzin (warsztaty odbędą się w Warszawie i będą trwały 6h), w jakich odbywać będą się warsztaty. Wszystkie uczestniczki i uczestnicy otrzymają potwierdzenie udziału w warsztatach.

Patronem i sposorem nagród dla uczestniczek i uczestników warsztatów jest Wydawnictwo Lekarskie PZWL

 

Warsztaty są organizowane w ramach projektu: Poprawa w dostępie do opieki zdrowotnej w mieście i dystrykcie Mwanga

Projekt jest współfinansowany z programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 roku.