Kultura świata

O wycieczkach po slumsach w Jurcie Spotkań

Udostępnij

2013-09-09

Jurta Spotkań – opowieści z wypraw dalekich i tych bliższych to propozycja dla mieszkańców Wrocławia na przełom września i października

Jurta już po raz drugi zagości na Szewskiej. W tym oryginalnym namiocie koczowników z Kirgizji można będzie odpocząć, delektując się gruzińską herbatą lub ekologiczną kawą z Cafe Targowa. Popołudnia w Jurcie to spotkania: podróżnicy opowiedzą o wyprawach zarówno dalekich, jak i tych bliższych, ale zawsze bogatych w smaki i lokalny koloryt. Spotkania będą odbywać się o godzinie 17., a 30 września o wycieczkach po slumsach opowie Aleksandra Gutowska.

na zdjęciu: Aleksandra Gutowska wraz z przewodnikiem Kibera Tours w trakcie wycieczki (czerwiec, 2012)

Wycieczki po slumsach Johanesburga, Rio de Janeiro, Nairobi czy Mumabju. Nowy trend w turystyce, który z roku na rok staje się coraz bardziej poplurany. Zwiększa się liczba miejsc,  które można odwiedzić, rośnie liczba firm oferujących wycieczki do najbiedniejszych dzielnic  największych miast świata, coraz więcej turystów jest zainteresowanych odwiedzeniem tych  miejsc. Równie szybko rośnie liczba przeciwników „podglądactwa”, którzy przyrównują  wycieczki po slumsach do „fotosafari wśród ludzi”. Moje wystąpienie przybliży różne  poglądy, opinie i stanowiska na temat wycieczek po slumsach. To nie będzie próba oceny  tego zjawiska, lecz lepszego zrozumienia jego genezy, głównych aktorów doświadczenia turystycznego i potencjalnych kierunków rozwoju tego trendu, na kilku wybranych przykładach.

Jurta Spotkań stanie na Jarmarku dzięki współpracy z Domem Spotkań im. Angelusa Silesiusa we Wrocławiu w ramach projektu „Wolontariat na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich w Gruzji”. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.