Kultura świata

Digital Storytelling – czego właściwie uczyliśmy tanzańskich nauczycieli?

Udostępnij

Digital Storytelling – czego właściwie uczyliśmy tanzańskich nauczycieli?

2013-12-30

W ramach projektu „Multimedialna biblioteka w Moshi” 35 nauczycielek i nauczycieli ze Szkół Podstawowych z Moshi wzięło udział w warsztatach z metody Digital Storytelling. Jak wyglądały zajęcia i dlaczego warto wprowadzać nowe treści za pomocą cyfrowych historii? Poniżej podsumowanie cyklu szkoleń.

Digital Storytelling to po prostu „cyfrowe opowiadanie historii”. To sposób przedstawiania treści za pomocą opowieści, historii, ale również wykorzystując różnego rodzaju „cyfrowe” elementy – filmy, obrazy, dźwięki, prezentacje. Przydatny jest nie tylko podczas zajęć z języka, czy historii – również nowa wiedza z zakresu matematyki, chemii, czy biologii, może zostać „ubrana” w prostą fabułę. Dlaczego warto myśleć nad atrakcyjnym historiami i używać ich w klasie? Dzieci, którym prezentuje się treści za ich pośrednictwem identyfikują się z bohaterami opowieści, uruchamiają kreatywne myślenie, „wczuwają się” w historię. Powoduje to, że łatwiej i chętniej zagłębiają się w nowe zagadnienia, co pomaga im lepiej je zrozumieć. Podczas warsztatów z nauczycielami przygotowywaliśmy opowieści, mające stać się podstawą lekcji matematyki, informatyki, języka suahili i angielskiego, biologii... Każda z grup opracowała nie tylko prezentację w PowerPoint, będącą wizualizacją historii, ale również nagrała narrację i przygotowała karty pracy dla uczniów i konspekt zajęć dla nauczycieli. Efektem zajęć jest więc 12 kompletnych zestawów – prezentacja, ścieżka dźwiękowa, pomoce naukowe - które wykorzystują założenia metody Digital Storytelling.

Zajęcia rozpoczynaliśmy od rozrysowania planu historii na szablonach: gwiazdy historii i storyboardu. Następnie, nauczyciele samodzielnie wyszukiwali ilustracje i dźwięki potrzebne do stworzenia prezentacji, by w grupach stworzyć wizualizację historii. Podczas ostatnich zajęć, grupy opracowywały konspekty lekcji i pomoce naukowe – karty pracy, piosenki, zadania, by ostatniego dnia zaprezentować je całej grupie i poddać się ocenie.

Nauczyciele z Moshi byli bardzo kreatywni – powstałe materiały na pewno przydadzą się ich kolegom i koleżankom po fachu. Każdy z uczestników otrzymał pendrive z wszystkimi pracami i materiałami potrzebnymi do opracowania nowych historii. Myślę, że metoda opowiadania historii w klasie przyjęła się w Moshi i  trafiła na podatny grunt – i mam nadzieję, że będzie wykorzystywana przez więcej i więcej nauczycieli i nauczycielek z Kilimanjaro.

Autorka: Magda Kołba

 

Szkolenia odbyly się w ramach projektu: "Multimedialna biblioteka w Moshi". Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 roku.