Kultura świata

Birmańskie obchody 25-lecia polskiej wolności Voice of Social Change: Poland 1989 Myanmar 2015 zakończone wielkim sukcesem

Udostępnij

Birmańskie obchody 25-lecia polskiej wolności Voice of Social Change: Poland 1989 Myanmar 2015 zakończone wielkim sukcesem

2014-06-18

- Możecie powiedzieć nam więcej o Polsce i waszej transformacji? Pytanie to słyszeliśmy wielokrotnie po premierze filmu „Voice of Social Change: Poland 1989 Myanmar 2015” - mówili organizatorzy obchodów 25-lecia polskiej wolności zorganizowanych w najludniejszym mieście Birmy/Mjanmy, Rangunie pomiędzy 4 i 9 czerwca 2014 .

Zainteresowanie obchodami przerosło oczekiwania trzech polskich organizacji, które wspólnie przygotowały wydarzenie. Przedstawiciele Fundacji Inna Przestrzeń, Instytutu Lecha Wałęsy i Fundacji „Kultury Świata” działają w Birmie/Mjanmie od 2012 roku.  

Pomimo ulewy, która obwieszczała początek monsunu, na premierze filmu, przygotowanego przez polskich filmowców specjalnie na tę okazję w ranguńskiej galerii Pansodan Scene zabrakło miejsc siedzących. 30-minutowy dokument autorstwa Ity Sypniewskiej, Anne-Sophie-Puget i Karola Kłosińskieg to seria wywiadów z polskimi opozycjonistami, m.in. Lechem Wałęsa, Haliną Bortnowską, Adamem Michnikiem, Konstantym Gebertem, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami pierwszych częściowo wolnych wyborów oraz  tym co chcieliby przekazać Birmie/Mjanmie. W filmie pojawiają się też wywiady
z przedstawicielami pokolenia ’89, którzy mówią  o swoich doświadczeniach dorastania w wolnym kraju. 

- Birma leży w takim miejscu gdzie spotykają się bardzo sprzeczne interesy i aspiracje. Podobnie było z Polską– mówi w filmie jeden z rozmówców, Adam Michnik. – My też musieliśmy szukać wspólnego języka z ludźmi, którzy jeszcze wczoraj byli naszymi przeciwnikami, a często oprawcami. Musieliśmy szukać wspólnego języka z sąsiadami, z którymi mieliśmy bardzo trudną, skomplikowaną a przez to często krwawą historię – dodaje Adam Michnik, który miał okazje poznać wielu birmańskich opozycjonistów.    

- Nie spodziewaliśmy się, że mieszkańcy Birmy odnajdą tyle podobieństw pomiędzy transformacją w Polsce, a tym co dzieje się teraz tutaj – mówili po obchodach Bartosz Kozakiewicz z ILW, Aleksandra Kłosińska i Martyna Gacek z FIP. - Działając tutaj, widzimy wiele podobieństw, ale to że młodzi Birmańczycy sami je zauważają i sami zadają nam pytania dotyczące nie tylko sukcesów, ale też wyzwań z jakimi zmierzała się Polska po 1989 oznacza, że dzielenie się tymi doświadczeniami naprawdę ma sens– dodaje Aleksandra Minkiewicz z FKS .

- Dla naszych studentów uczenie się o transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej  jest bardzo przydatne. Dlatego jesteśmy tutaj dzisiaj– powiedział Jeff Boucher, zarządzający Dignity Myanmar Institute  zajmującego się edukacją obywatelską młodych Birmańczyków oraz przedstawicieli mniejszości etnicznych, którzy uczestniczyli w obchodach.

- Mjanma stoi przed historycznym wyzwaniem pierwszych wolnych wyborów, które odbędą się w 2015 roku, po dekadach reżimu i władzy junty wojskowej - mówił Ambasador Jacek Perlin, reprezentujący biuro Ambasady RP w Bangkoku z siedzibą w Rangunie, który otwierał wydarzenie.

Premiera filmu 4 czerwca rozpoczęła sześciodniowe obchody 25-lecia polskiej wolności. W ramach „Voice of Social Change: Poland 1989 Myanmar 2015”  zaprezentowana została wystawa zdjęć z Europejskiego Centrum Solidarności oraz wystawa polskiego plakatu zatytułowana „Design for Freedom, Freedom in Design” prezentująca prace z lat 1980-2012. 

6 czerwca rozstrzygnięty został konkurs na  projekt najlepszego plakatu zachęcającego do brania udziału w wyborach w Mjanmie w 2015. Zgłoszone zostało 14 prac.   Moe Htet Moe, rysownik którego plakat wygrał konkurs powiedział – Chciałem aby przekaz mojego plakatu był możliwie prosty, ale tezż zachęcał przedstawicieli różnych grup społecznych i etnicznych do głosowania.

- Wiele z prac było bardzo ciekawych, ale też ich przekaz był bardzo mocny politycznie – powiedział uzasadniając decyzje jury jeden z jej członków, Ye Aung, pisarz i artysta. – Birma to wciąż nie jest wolny kraj, nie ma tutaj wolności słowa. Dlatego przyszłoroczne wybory będą dla nas tak ważne, tak jak dla Polski te w ’89 roku – dodał.  

Projekt jest współfinansowany ze środków programu "Wsparcie Demokracji" realizowanego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej, finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta RP.

Więcej informacji dostępnych jest na facebook.com/voiceofsocialchange